Chůze jako přínosná pohybová aktivita

Není žádným tajemstvím, že chůze je ve své podstatě jedním z nejzdravějších pohybů. Z dlouhodobého hlediska je dokázáno, že lidé, kteří hodně chodí se dožívají vyššího věku a vyhýbají se jim nejrůznější nemoci.  Stejně jako při jiných sportech, jakými jsou cyklistika a další, i při chůzi přispíváte svému tělu. Posilujete srdeční činnost, zpevňujete své končetiny, zbavujete se nadváhy a neposlední řadě se vyhýbáte třeba cukrovce a podobným problémům.

Chůze by měla být hlavně pravidelná

Pokud se rozhodnete, že se chůze stane Vaším nástrojem pro zdravější život a způsobem relaxace, odpočinku a objevování, měli byste něco vědět. Vždy by taková pohybová aktivita měla být o zábavě. Když vyrazíte na výlet s patřičným nadšením, výsledem bude určitě lepší, než když to bude z povinnosti.

Podstatná je také jistá pravidelnost. Snažte se chodit alespoň čtyřikrát až pětkrát týdně v délce trvání třiceti minut. Pokud to bude více a déle, pak jenom dobře. Chůze toho ve své podstatě příliš nepotřebuje. Stačí jenom to správné odhodlání a můžete vyrazit kamkoliv se Vám zachce. Když si k tomu zvolíte ještě to správné místo, potom určitě podpoříte vlastní zájem o chůzi. A to nejenom ten osobní, ale možná i celé rodiny. Navštěvovat můžete spoustu krásných působišť, včetně národních parků v České republice a v zahraničí.

Jaké si připravit vybavení?

Aby se chůze stala tím, co budete opravdu milovat, potřebujete k tomu i vhodnou výbavu. Naprostým základem je kvalitní a pohodlná obuv. Když nebudete mít otlačené a bolavé nohy, všechno půjde s úsměvem. Kapitolou samou o sobě je pak vhodné oblečení dle počasí a také batoh, do něhož si se sebou vezmete vše potřebné.

V dnešní době moderních technologií může být chůze celkem kontrolovaným pohybem. Máme na mysli nejrůznější krokoměry a chytré telefony, které Vám změří ušlé kroky. Aktivně žijící lidé ujdou za den kolem 10 000 až 12 000 kroků. Kam patříte vy?

Publikováno: 19. 11. 2020

Kategorie: sport

Autor: ArnoldCech

Tagy: chůze | krokoměr | počet kroků | pohodlná obuv | pohyb