Cyklistika – Znáte všechny její odnože?

Jízda na kole neboli cyklistika patří mezi populární letní sporty mezi dětmi, mladými i starými. Tento pohyb oslovuje v podstatě všechny věkové kategorie a obě lidská pohlaví. Zmíněný druh sportu může být nejenom rekreační, o němž tento článek však nebude pojednávat. My se zaměříme spíše na sportovní cyklistiku, a v nadcházejících řádcích Vám představíme všechny její kategorie.

Rychlostní cyklistika

Pojďme se nejprve věnovat rychlostí cyklistice, kterou lze rozdělit do dvou skupin. Tu první tvoří bezpochyby ta dráhová. Při ní je využíváno speciální jízdní kolo a závody probíhají na oválných dráhách. Jde o uzavřený okruh často označovaný jako velodrom. Povětšinou jsou tyto tratě dlouhé kolem 150 až 400 metrů.

Druhým typem rychlostních závodů jsou ty silniční. Jde o jednu z celosvětově nejpopulárnějších odnoží, protože jízda na kole probíhá na běžných komunikacích s odlišnou obtížností, ať už jde o stoupání nebo celkovou délku. Nejznámějším etapovým závodem je Tour de France.

Další dělení cyklistiky

Dále je to cyklistika sálová, v rámci níž je realizováno fotbalové utkání se speciálně upravenými koly. Tzv. sálový fotbal na kole je provozován v rámci evropského i světové mistrovství. Následujícím sportem tohoto typu je krasojízda, což je cyklistika v jedné nebo dvou osobách na kole.

Samostatnou kapitolou je pak terénní cyklistika. Jednou z vyhledávaných cyklistických disciplín je cyklokros, který se jezdí na podzim nebo v zimě, kdy jsou pro to ideální povrchové podmínky. Délka tratí bývá od 2,5 do 3,5 kilometrů. Známou kategorií jsou také horská kola neboli Mountain Bike, což jsou sjezdy z kopce dolů po trasách s řadou nejrůznějších překážek. Trochu podobné je BMX. Sport, který je velice často přirovnáván ke skateboardingu a právoplatně se řadí do skupiny adrenalinových závodů. Nakonec zmíníme ještě Biketrial. Ten je naopak zaměřen spíše na technickou dovednost jízdy na kole.

Jak vidíte, cyklistika je natolik populární, že se během dlouhých let rozdělila na spoustu segmentů. Stačí si jenom vybrat.

Publikováno: 14. 11. 2020

Kategorie: Sport

Autor: ArnoldCech

Tagy: BMX | cyklistika | sálová cyklistika | silniční cyklistika | Tour de France