Dýchání je důležité při jakékoliv aktivitě

Dýchání je při posilování a ostatních pohybových aktivitách ještě důležitější nežli jídlo před tréninkem nebo po něm. Právě nadechování a vydechování je pro naše tělo zdrojem kyslíku, který je pro život naprosto nezbytný. A pokud jej umíte i správně ovládat, pomůžete svému zdraví a cvičení si mnohdy hodně usnadníte.

Pravidelné dýchání je odrazový můstek

V první řadě byste měli vědět, jak správně dýchat. Pravidelnost je na místě. To znamená žádné zadržování dechu při fyzické aktivitě a podobně. Při tom by Vám mohla prasknout tak maximálně cévka v mozku. Dýchání musí být pravidelné, to znamená jeden dechový cyklus za druhým – výdech, nádech, výdech, nádech a tak dále.

Zároveň se snažte dýchat do břicha. Velice často je toto dýchání označování jako brániční. Postupem času se naučíte využívat maximum kapacity svých plic a zároveň budete posilovat své břišní svalstvo. A jak dýchat při samotném cvičení?

Základní pravidlo nadechování a vydechování

Jestliže Vás zajímá, jak provádět dýchání v posilovně při různých cvicích, prozradíme Vám to. Vše je naprosto jednoduché. Zapamatujte si to, že výdech je prováděn při kontrakci a nádech naopak při relaxaci. Toto pravidlo pak lze zakomponovat do jednotlivých cviků.

Například kontrakce je při zvedání činek a při jejich spouštění dolů přichází na přetřes stav relaxace. Pokud provádíte stahování kladky, vydechnete právě při jejím stažení. Při spouštění kladky provádějte výdech. Správné dýchání se týká i takových cviků, jakými jsou například dřepy. Pohyb dolů je relaxace, a naopak pohyb nahoru je kontrakce. Zapomínat bychom neměli ani na jeden z velice oblíbených cviků, kterým jsou kliky. Nadechněte se při pohybu dolů a vydechněte při pohybu nahoru. Když tohle základní pravidlo budete dodržovat, uvidíte, že i Vaše výkonnost bude při realizaci jednotlivých cviků daleko lepší.

Pokud máte problémy s pravidelným nádechem a výdechem, jednoduše si cvičte dechová cvičení. Ta Vás naučí jisté pravidelnost, což se Vám následně hodí třeba při návštěvě posilovny.

Publikováno: 03. 11. 2020

Kategorie: fitness

Autor: ArnoldCech

Tagy: dýchání | nádech | pravidelné dýchání | výdech