Házenkářský míč: Vše, co jste kdy chtěli vědět

Házenkářský Míč

Velikosti a hmotnosti míčů

Velikost a hmotnost míče se liší v závislosti na sportu a věkové kategorii hráčů. Fotbalový míč velikosti 5, určený pro dospělé hráče, má obvod 68-70 cm a hmotnost 410-450 g. Menší fotbalový míč velikosti 4, vhodný pro děti do 12 let, má obvod 63,5-66 cm a hmotnost 350-390 g. Basketbalový míč velikosti 7, používaný muži, má obvod 75-78 cm a hmotnost 567-650 g. Ženy hrají s míčem velikosti 6, který má obvod 72-74 cm a hmotnost 510-567 g. Volejbalový míč velikosti 5, určený pro dospělé, má obvod 65-67 cm a hmotnost 260-280 g. Děti a mládež používají menší míče velikosti 4. Hmotnost a velikost míče ovlivňují jeho letové vlastnosti a ovladatelnost. Pro dosažení co nejlepších sportovních výsledků je důležité používat míče odpovídající parametrů.

Materiál a konstrukce míče

Moderní fotbalové míče prošly dlouhou cestou od svých kožených předchůdců. Dnes se setkáváme s technologicky vyspělými materiály, které zajišťují optimální výkonnost a odolnost. Povrch míče je obvykle tvořen syntetickou kůží, jako je polyuretan (PU) nebo polyvinylchlorid (PVC). Tyto materiály jsou odolné vůči oděru, vodě a UV záření, což prodlužuje životnost míče. Vrstvy pod povrchem se liší v závislosti na typu míče a jeho určení. Obvykle se používají pěnové materiály, jako je ethylenvinylacetát (EVA) nebo polyuretanová pěna, které dodávají míči měkkost, pružnost a optimální odskok. Konstrukce míče se skládá z panelů, které jsou spojeny šitím nebo lepením. Počet a tvar panelů ovlivňuje aerodynamiku míče a jeho letové vlastnosti.

Vlastnosti pro hru

Hra nabízí intuitivní ovládání, které si snadno osvojí začátečníci i zkušení hráči. Pohyb postavy je plynulý a reaguje na vaše povely s přesností. Bojový systém je dynamický a nabízí širokou škálu útoků a komb. Naučte se využívat bloky, protiútoky a speciální schopnosti, abyste překonali i ty nejmocnější nepřátele. Hra disponuje propracovaným systémem vylepšování postavy. Získané zkušenosti investujte do atributů jako je síla, obratnost nebo inteligence a přizpůsobte si tak herní styl svým preferencím.

Údržba a životnost míče

Pro dlouhou životnost vašeho míče je důležitá správná údržba. Po každém použití míč očistěte od hrubých nečistot a nechte ho volně uschnout na vzduchu. Nepoužívejte agresivní čisticí prostředky ani horkou vodu. Míč skladujte na suchém a chladném místě, mimo dosah přímého slunečního záření a zdrojů tepla. Pravidelně kontrolujte tlak v míči a dofoukněte ho na doporučenou hodnotu. Správně udržovaný míč vám bude dělat radost po mnoho let.

Publikováno: 04. 06. 2024

Kategorie: sport

Autor: ArnoldCech

Tagy: házenkářský míč | informace o házenkářském míči