Jídlo vhodné před tréninkem a po tréninku

Pokud se rozhodnete věnovat posilování, měli byste vědět, jak je to s příjmem pochutin před samotným tréninkem a po něm. Právě vhodné jídlo, jeho odpovídající výběr a ideální načasování mohou přispět k lepším výkonům, regeneraci svalů a vůbec k posílení celého organismu. Hlavní roli zde budou sehrávat bílkoviny, sacharidy a tuky.

Kdy jíst před tréninkem?

Je jasné, že každý z nás je naprostým individualistou. Přesto byste se měli držet alespoň základního časového rozvrhu. Ideální je jíst dvě až tři hodiny před tréninkem. Pokud máte ale hlad, poslední konzumace by měla být přípustná necelou hodinu před cvičením. Avšak za předpokladu, že půjde o dobře stravitelné jídlo.

Jestliže chcete obecně známá doporučení jídel před tréninkem, potom Vám přinášíme několik příkladů. Je to kuřecí maso, celozrnné pečivo, arašídové máslo, vejce, proteinové smoothie, avokádo, ovoce a ovesné vločky.

Jídlo vhodné po tréninku

Naopak po cvičení musíte tělu dopřát dostatek živin k jeho regeneraci. Ideální dobou pro konzumaci pochutin je necelá hodina po fyzické zátěži, respektive po cvičení. Mezi nejvhodnější jídla patří ryby, zdravé tuky a sacharidy, maso, mléčné výrobky s vyšším obsahem bílkovin a vejce.

Voda a suplementy

V průběhu cvičení, ale i mimo něj byste neměli opomíjet na jednu zásadní věc, kterou je dostatečný pitný režim. Právě voda ve Vašem těle vytváří vhodné prostředí pro svaly. Určitě byste při cvičení ale ani před ním neměli být dehydrovaní. Správná hydratace těla je rozhodně na místě.

Zároveň s tím můžete sáhnout také po suplementech. O jejich užívání je vhodné poradit se s fitness trenérem. Ten Vám řekne, jaké doplňky podporující sílu a růst svalové hmoty, včetně nezbytné regenerace, je vhodné konzumovat před cvičením a jaké po cvičení. Máme na mysli proteiny, aminokyseliny, BCAA, koenzym Q10, arginin a jiné.

Jak můžete správně tušit, jídlo před tréninkem a po tréninku není vhodné podceňovat. Může totiž výrazným způsobem přispět k Vašim lepším výsledkům.

Publikováno: 29. 10. 2020

Kategorie: fitness

Autor: ArnoldCech

Tagy: jídlo | jídlo po tréninku | jídlo před tréninkem | regenerace | strava