Klouby při cvičení musíte v maximální míře chránit

Klouby, to je ve své podstatě jedna z nejdůležitějších součástí pohybového aparátu. Pokud se pravidelně věnujete jakékoliv pohybové činnosti včetně posilování, neměli byste se soustředit pouze na vhodné dýchání, ale také na ochranu kloubů. Když tento krok podceníte, budete v budoucnu trpět bolestmi, a hlavně si zprotivíte jakékoliv aktivity tohoto typu.

Jak ochránit klouby při cvičení?

V první řadě byste měli myslet na jednu zásadní věc. Jestliže chcete klouby co nejvíce šetřit před jakoukoliv destrukcí, před cvičením se vždycky důkladně rozcvičte. Taková rozcvička Vás v maximální míře připraví na posilování a sami uvidíte, že se budete cítit daleko lépe i v rámci ostatních partií těla.

To samé provádějte také po cvičení. Protahujte se, jak je to jen možné. Měli byste si uvědomit, že méně je někdy více, takže své klouby rozhodně nepřetěžujte příliš těžkou zátěží. I kloubní aparát si na přidávání zátěže musí zvykat postupně stejně, jako třeba svalstvo. Ne nadarmo se praví, že trpělivost přináší růže.

Pozor si dejte i na některé pohybové aktivity v kombinaci s vyšší nadváhou. Typickým příkladem může být běhání. Je třeba volit pohyb, který bude do jisté míry korespondovat s Vaší muskulaturou. Zároveň se snažte obměňovat cviky, ať netrápíte klouby tím stejným pohybem. To platí i pro samotné pohybové aktivity. V neposlední řadě nepodceňujte ani nevhodně zvolenou obuv. I ta může udělat své.

Regenerace je rozhodně na místě

Pokud chcete pro své klouby jen to nejlepší v kombinaci s oblíbeným posilováním či jinými aktivitami, potom neopomínejte ani na vhodnou regeneraci. Ta pochopitelně nespočívá jenom v tom, že budete užívat nejrůznější podpůrné látky pro ochranu kloubů. Čas od času můžete navštívit třeba plavecký bazén. Plavání je totiž pohybem naprosto prospěšným pro kloubní aparát. V neposlední řadě potom neopomínejte na pravidelný odpočinek. Dopřejte kloubům dostatek klidu a času pro dostatečnou regeneraci a obnovu. Uvidíte, že potom bude cvičení o něčem jiném.

Publikováno: 01. 10. 2020

Kategorie: Fitness

Autor: ArnoldCech

Tagy: cvičení | cviky | kloubní aparát | klouby