Lupénka dieta: Co jíst pro klidnější pokožku?

Lupénka Dieta

Zelenina: základ jídelníčku

Zelenina by měla být základem našeho jídelníčku. Je plná vitamínů, minerálů a vlákniny, které jsou důležité pro naše zdraví. Vláknina podporuje trávení a zasytí, vitamíny a minerály se starají o správné fungování našeho těla. Snažte se jíst zeleninu každý den, a to v různých formách. Můžete ji konzumovat syrovou, vařenou, dušenou, grilovanou nebo pečenou. Přidávejte si ji do hlavních jídel, salátů, polévek nebo smoothies. Nebojte se experimentovat a zkoušet nové druhy zeleniny a recepty. Čím pestřejší váš jídelníček bude, tím lépe pro vaše zdraví.

Ovoce: s mírou a opatrností

Ovoce je bezpochyby důležitou součástí zdravého jídelníčku, plné vitamínů, minerálů a antioxidantů. Nicméně i s ovocem platí staré známé "všeho s mírou". Obsahuje totiž také fruktózu, což je přírodní cukr. Nadměrná konzumace fruktózy může vést k nárůstu hmotnosti, zvýšení hladiny triglyceridů v krvi a ztukovatění jater.

Kolik ovoce je tedy tak akorát? Doporučuje se konzumovat 2-3 porce ovoce denně. Jedna porce odpovídá například jednomu středně velkému jablku, banánu nebo pomeranči, hrstí jahod či půlce grepu.

Důležité je také sledovat celkový příjem cukru během dne, a to i toho přírodního. Pokud si dopřejete sladký dezert, je vhodné omezit konzumaci ovoce v daný den.

Celozrnné obiloviny: zdroj vlákniny

Celozrnné obiloviny jsou skvělým zdrojem vlákniny, která je pro naše zdraví nepostradatelná. Vláknina podporuje trávení, pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a snižuje cholesterol. Dospělý člověk by měl denně zkonzumovat 25-30 gramů vlákniny. Bohužel, většina z nás přijímá vlákniny mnohem méně. Zařaďte do svého jídelníčku celozrnné pečivo, ovesné vločky, hnědou rýži, quinou nebo pohanku a dopřejte svému tělu potřebnou dávku vlákniny.

Ryby: losos, makrela, tuňák

Losos, makrela a tuňák patří mezi tučné ryby, které jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Tyto kyseliny jsou prospěšné pro srdce, mozek a cévy. Snižují riziko srdečních chorob, mozkové mrtvice a zlepšují paměť. Doporučuje se konzumovat tučné ryby alespoň dvakrát týdně. Lososa si můžete vychutnat grilovaného, pečeného nebo uzeného. Makrelu je výborná naložená v oleji nebo uzená. Tuňáka známe především z konzervy, ale výborný je i čerstvý, grilovaný nebo pečený.

Zdravé tuky: olivový olej, avokádo

Olivový olej a avokádo jsou stálicemi zdravé kuchyně a právem si získaly pověst superpotravin. Olivový olej, zejména ten extra panenský, je bohatý na mononenasycené mastné kyseliny, které prospívají srdci a cévám. Obsahuje také antioxidanty, jež chrání buňky před poškozením. Avokádo je zase skvělým zdrojem zdravých tuků, vlákniny a draslíku. Jeho krémová konzistence a jemná chuť z něj dělají všestrannou ingredienci do salátů, pomazánek i dezertů. Nebojte se tyto zdravé tuky zařadit do svého jídelníčku a těšte se z jejich přínosů pro vaše zdraví a vitalitu.

Bylinné čaje: protizánětlivé účinky

Bylinné čaje jsou staletími prověřeným způsobem, jak pečovat o zdraví a tišit různé neduhy. Mnohé byliny vykazují protizánětlivé účinky, a proto jsou jejich nálevy vhodné k úlevě od bolesti a zánětů. Mezi nejoblíbenější byliny s těmito vlastnostmi patří heřmánek, známý svými zklidňujícími účinky na trávení a pokožku, zázvor, silný antioxidant s protizánětlivými vlastnostmi, a kurkuma, která obsahuje kurkumin, látku s významnými protizánětlivými účinky. Pro dosažení optimálních výsledků je vhodné pít bylinné čaje pravidelně a volit kvalitní suroviny.

Alkohol: zhoršuje zánět

Konzumace alkoholu může zhoršit zánět v těle. Alkohol narušuje imunitní systém a ztěžuje mu boj s infekcemi a hojení tkání. Zánět je přirozená reakce těla na poranění nebo infekci, ale nadměrné nebo chronické záněty mohou přispívat k různým zdravotním problémům, jako jsou srdeční choroby, cukrovka a rakovina. Pokud máte zánětlivé onemocnění, je důležité omezit konzumaci alkoholu nebo se mu úplně vyhnout, abyste podpořili proces hojení a zlepšili svůj celkový zdravotní stav.

Cukr: podporuje zánět

Nadměrná konzumace cukru může v těle nastartovat zánětlivé procesy. Cukr podporuje uvolňování zánětlivých látek, jako jsou cytokiny, které mohou vést k chronickému zánětu. Ten je spojován s řadou zdravotních problémů, včetně srdečních chorob, cukrovky 2. typu a některých typů rakoviny. Vysoký příjem cukru také zhoršuje střevní mikrobiom, což dále přispívá k zánětu v těle. Pro udržení dobrého zdraví je důležité omezit příjem přidaného cukru a zaměřit se na stravu bohatou na celozrnné produkty, ovoce, zeleninu a zdravé tuky.

Průmyslově zpracované potraviny: zátěž pro organismus

V dnešní uspěchané době se stále častěji spoléháme na průmyslově zpracované potraviny. Tyto potraviny sice šetří čas a námahu, ale jejich konzumace s sebou nese i určitá rizika. Průmyslově zpracované potraviny často obsahují vysoké množství soli, cukru, nezdravých tuků a umělých přísad, které mohou mít negativní vliv na naše zdraví. Nadměrná konzumace těchto látek je spojována s nárůstem obezity, cukrovky 2. typu, srdečních chorob a dalších civilizačních onemocnění. Navíc zpracované potraviny často postrádají důležité živiny, jako jsou vitamíny, minerály a vláknina, které jsou nezbytné pro správné fungování našeho organismu.

Červené maso: ve velkém množství

Červené maso, jako je hovězí, vepřové a jehněčí, je bohaté na bílkoviny, železo a vitamín B12. Nicméně, konzumace velkého množství červeného masa, obzvláště zpracovaného masa, jako jsou uzeniny, párky a slanina, je spojována se zvýšeným rizikem některých zdravotních problémů. Mezi tyto problémy patří srdeční choroby, některé typy rakoviny, cukrovka 2. typu a obezita.

Doporučuje se omezit konzumaci červeného masa na maximálně 500 gramů týdně a upřednostňovat libové varianty. Zpracované maso by se mělo konzumovat jen výjimečně.

Pikantní jídla: mohou dráždit

Pálivá jídla, pro mnohé synonymem pro lahodnou výzvu, mohou u některých jedinců vyvolat nepříjemné reakce. Kapsaicin, látka zodpovědná za pálivost papriček, dráždí receptory v ústech a žaludku. U citlivějších jedinců to může vést k pálení žáhy, nadýmání, nebo dokonce průjmu. Osoby trpící syndromem dráždivého tračníku by měly být obzvláště opatrné, jelikož kapsaicin může zhoršit jejich symptomy.

Konzumace pálivých jídel s mírou obvykle nepředstavuje zdravotní riziko. Pokud se ale po jídle dostaví nepříjemné pocity, je vhodné konzumaci pálivého omezit.

Kofein: může zhoršovat svědění

Kofein je stimulant, který dokáže nabudit naši mysl i tělo. Málokdo ale ví, že kofein může zhoršovat svědění kůže. Pokud trpíte ekzémy, kopřivkou nebo jinými kožními problémy, je vhodné omezit příjem kofeinu. Kofein totiž stimuluje uvolňování histaminu v těle, který svědění zhoršuje. Mezi potraviny a nápoje s vysokým obsahem kofeinu patří káva, čaj, energetické nápoje a čokoláda. Pokud se svěděním kůže potýkáte, zkuste tyto potraviny omezit a sledujte, zda se váš stav zlepší.

Publikováno: 14. 06. 2024

Kategorie: dieta

Autor: ArnoldCech

Tagy: lupénka dieta | dieta doporučená pro lidi trpící lupénkou