Přerušovaný půst se může stát životním stylem

V dnešní době se spousta lidí oddává hubnoucím procesům. Je to jednoduché, chtějí za co možná nejkratší dobu shodit co nejvíce kilogramů. Třeba, jako to umožňuje Americká dieta. Ne vždy se však můžete vydat tak razantní až drastickou cestou. Existují i šetrnější způsoby pro tělo, které jsou dokonce zdraví prospěšné. Jedním z takových je přerušovaný půst.

Ve své podstatě nejde o žádnou dietu, jak by si mohl, kdo myslet. Je to spíše životní styl, který se sebou přináší řadu výhod.

Co je to přerušovaný půst?

Už samotné pojmenování „přerušovaný půst“ do jisté míry hodně prozrazuje. Tento způsob stravování funguje naprosto jednoduše. Obvykle se dodržuje půst s číselným označením. To znamená třeba 14/10. Čtrnáct hodin budete hladovět a během následujících deseti hodin můžete jíst. Ideálně v optimální míře a pouze zdravé a obsahově hodnotné potraviny. V rámci doby pro stravování byste měli dodržet svůj denní kalorický příjem. Doba půstu pochopitelně vychází na období spánku, takže ve své podstatě nejde o nic drastického. Většina lidí nevědomky dodržuje přerušovaný půst 12/12. Výjimkou ale nejsou půsty jako 16/8 a další.

Právě když nejíte v předepsané hodiny, na které je tělo zvyklé, začne brát z tukových zásob. A to je prospěšné pro tělo z pohledu úbytku nežádoucího tuku. Jak můžete správně tušit, ve své podstatě se jedná o specifický způsob stravování, k němuž máme hodně blízko a možná jej i částečně dodržujeme.

Výhody novodobé metody stravování

Přerušovaný půst Vás však nezbaví pouze tuků, ale je pro tělo přínosem i v mnoha dalších věcech. Typickým příkladem je snížení vzniku rakoviny některých lidských orgánů. Dále je to zpomalení stárnutí mozkové části, prevence před cukrovkou, snížení stresu, regenerace celkového těla, zvýšení výkonnosti a mnohé další. Pro úplnost bychom měli uvést, že tento půst není vhodný pro lidi s trávicími potížemi, děti a těhotné ženy. A to platí i během kojení malých ratolestí.

Publikováno: 07. 11. 2020

Kategorie: Dieta

Autor: ArnoldCech

Tagy: potraviny | přerušovaný půst | půst | snížení stresu