Zkroťte chuť na sladké s Paleo dietou!

Paleo Dieta

Základní principy paleo diety

Pale

Povolené potraviny

Při výběru potravin dbejte na čerstvost a kvalitu. Vybírejte si libové maso jako je kuřecí, krůtí, ryby nebo hovězí. Vepřové maso je povolené, ale s mírou a volte libové kusy. Konzumujte dostatek zeleniny, ať už čerstvé, mražené nebo sterilované, ale bez přidaného cukru. Ovoce si dopřejte v rozumné míře, 2-3 porce denně. Vhodné jsou bobulovité plody, jablka, hrušky. Pozor na exotické ovoce s vysokým obsahem cukru. Z mléčných výrobků volte ty s nízkým obsahem tuku – jogurty, tvaroh, sýry do 30% tuku v sušině.

Zakázané potraviny

Existuje několik skupin potravin, kterým je lepší se při hubnutí vyhýbat. Patří mezi ně sladkosti, jako jsou bonbóny, čokoláda, dorty a zmrzlina. Tyto potraviny obsahují vysoké množství cukru a kalorií, které mohou rychle sabotovat vaše snahy o hubnutí. Dále je vhodné omezit tučná jídla, jako jsou smažené pokrmy, uzeniny a tučné maso. Tyto potraviny jsou bohaté na nasycené tuky, které mohou vést k nárůstu hmotnosti a zvýšení hladiny cholesterolu.

Také byste se měli vyvarovat slazených nápojů, jako jsou limonády, džusy a energetické nápoje. Tyto nápoje jsou plné cukru a kalorií, které se snadno vstřebávají a vedou k nárůstu hmotnosti. Místo toho se zaměřte na pití vody, neslazeného čaje a kávy.

Ukázkový jídelníček

Snídaně: Míchaná vejce se špenátem a rajčaty (2 vejce, hrst špenátu, 1/2 rajčete).

Svačina: Řecký jogurt s hrstí borůvek a lžící slunečnicových semínek.

Oběd: Kuřecí prsa s dušenou zeleninou (brokolice, mrkev, květák).

Svačina: Mrkvové tyčinky s hummusem.

Večeře: Losos na grilu s quinou a zeleným salátem.

Tento jídelníček je pouze příkladem a je důležité ho přizpůsobit vlastním potřebám a preferencím.

Nezapomeňte na dostatečný pitný režim, ideálně voda, neslazený čaj.

Výhody a nevýhody

Každá mince má dvě strany a to platí i v tomto případě. Mezi hlavní klady patří bezesporu... Na druhou stranu je potřeba zmínit i negativa, která se s sebou nesou. Jde především o... Než se tedy pro cokoliv rozhodnete, důkladně zvažte všechna pro a proti.

Paleo dieta a zdraví

Paleo dieta, inspirovaná stravováním našich předků, slibuje zlepšení zdraví a snížení váhy. Základem jsou libové maso, ryby, zelenina, ovoce, ořechy a semínka. Naopak se vyhýbá zpracovaným potravinám, cukru, obilovinám a mléčným výrobkům. Mezi benefity patří zvýšená konzumace ovoce, zeleniny a zdravých tuků. To může vést ke zlepšení hladiny cholesterolu a snížení rizika srdečních chorob. Omezení zpracovaných potravin a cukru prospívá regulaci hmotnosti a hladiny cukru v krvi. Nicméně, paleo dieta má i svá úskalí. Striktní vyřazení celých skupin potravin může vést k nutričním deficitům, například vápníku a vitamínu D. Před zahájením paleo diety je vhodné poradit se s lékařem nebo nutričním terapeutem, aby byla zajištěna její bezpečnost a vyváženost.

Tipy pro začátečníky

Začněte s jednoduššími projekty, abyste se s danou oblastí seznámili. Nebojte se experimentovat a zkoušet nové věci, i když to znamená dělat chyby. Důležité je se z nich poučit. Hledejte inspiraci u ostatních, sledujte návody a čtěte články. Zapojte se do komunity a ptejte se na rady zkušenějších. Pamatujte, že trpělivost a vytrvalost jsou klíčem k úspěchu. Nečekejte okamžité výsledky, ale nevzdávejte se po prvním neúspěchu. Oslavujte své pokroky a užívejte si proces učení!