Zvedni svůj trénink na novou úroveň s těmito rukavicemi do fitka

Rukavice Do Fitka

Proč rukavice do fitka

Rukavice do fitka už dávno nejsou jen výsadou profesionálních kulturistů. Naopak, stávají se čím dál běžnější součástí výbavy pro každého, kdo to s cvičením myslí vážně. Ať už zvedáte těžké váhy, nebo se věnujete spíše kardio aktivitám, rukavice do fitka vám mohou přinést řadu benefitů.

V první řadě poskytují rukavice ochranu vašim dlaním. Při cvičení s činkami, na hrazdě nebo jiných cvičebních strojích dochází k tření a tlaku na pokožku, což může vést k tvorbě mozolů, puchýřů a odřenin. Rukavice do fitka slouží jako druhá kůže a chrání vaše dlaně před těmito nepříjemnostmi.

Kromě ochrany rukavice do fitka také zlepšují váš úchop. Mnoho modelů je vybaveno speciálními materiály na dlaních a prstech, které zvyšují přilnavost a zabraňují sklouzávání činky z rukou. To je obzvlášť důležité při zvedání těžkých vah, kdy i malý pohyb může ovlivnit vaši stabilitu a techniku cviku.

V neposlední řadě rukavice do fitka také přispívají k hygieně. Ve fitku se dotýkáte mnoha povrchů, které jsou plné bakterií. Rukavice slouží jako bariéra mezi vašimi dlaněmi a cvičebním náčiním, čímž snižují riziko přenosu bakterií a infekcí.

Výhody pro vaše dlaně

Posilování s činkami a na strojích ve fitku je super, ale přiznejme si to, nikdo nechce mít po tréninku mozoly a otlaky na dlaních. A přesně tady přicházejí na scénu rukavice do fitka! Tyhle šikovné pomocníky si nasadíte a hned máte o starost míň. Rukavice do fitka totiž chrání vaše ruce před odřeninami a puchýři, které vznikají třením o činky a hrazdy. Navíc zlepšují váš úchop, takže se vám bude lépe cvičit s těžšími váhami. Ať už jste začátečník, nebo ostřílený lifter, rukavice do fitka vám zaručeně zpříjemní a zefektivní trénink.

Lepší úchop a stabilita

Při cvičení s činkami, na hrazdě nebo při crossfitu je důležitý pevný úchop. Rukavice do fitka ti ho pomůžou zlepšit. Chrání dlaně před potem a tvorbou mozolů. Díky tomu se ti činky nebudou vyklouzávat z rukou. Zvýší tvůj komfort a bezpečnost při tréninku.

Na trhu najdeš rukavice na cvičení s krátkými nebo dlouhými prsty. Vyber si takové, které ti budou vyhovovat. Rukavice do fitka se vyrábí z různých materiálů. Mezi nejoblíbenější patří kůže, neopren a nylon. Každý materiál má své plusy a mínusy. Kožené rukavice jsou odolné a prodyšné. Neoprenové rukavice jsou zase pružné a dobře odvádí pot. Nylonové rukavice jsou lehké a skladné.

Při výběru rukavic do fitka si dej pozor na jejich velikost. Rukavice by ti měly sedět jako ulité. Neměly by tě tlačit ani škrtit. Zároveň by v nich neměly být volné prostory. V opačném případě by se ti v nich špatně cvičilo.

rukavice do fitka

Pevný úchop a stabilita jsou důležité pro efektivní a bezpečný trénink. Rukavice do fitka ti je pomůžou zlepšit. Vyber si takové, které ti budou vyhovovat a užij si trénink naplno.

Hygiena a ochrana zdraví

Používání rukavic do fitka se stalo běžnou součástí tréninkové výbavy mnoha lidí. Ať už zvedáte činky, cvičíte na hrazdě nebo se věnujete crossfitu, rukavice vám poskytnou lepší úchop, chrání vaše dlaně před odřeninami a mozoly a v neposlední řadě také přispívají k hygieně a ochraně zdraví.

Pot z vašich rukou se během cvičení dostává na cvičební stroje a nářadí, kde vytváří ideální prostředí pro množení bakterií a virů. Používáním rukavic zabráníte přímému kontaktu vašich rukou s těmito povrchy a minimalizujete tak riziko infekce. Zároveň chráníte i ostatní cvičící, kteří po vás na stroj usednou.

Pravidelná hygiena rukavic je však klíčová. Po každém tréninku je nechte důkladně vyschnout a alespoň jednou týdně je vyperte v pračce na nízku teplotu. Vybírejte rukavice z prodyšných materiálů, které umožní odvod potu a zabrání vzniku nepříjemného zápachu.

Pamatujte, že i ty nejlepší rukavice nenahradí důkladnou hygienu rukou. Před i po cvičení si vždy umyjte ruce mýdlem a teplou vodou. Dodržováním těchto jednoduchých zásad přispějete k vašemu zdraví i zdraví ostatních a užijete si trénink naplno.

Typy rukavic do fitka

Při výběru rukavic do fitka je důležité zvážit, k čemu je budete používat. Hledáte rukavice na posilování, crossfit, nebo spíše na kardio? Každá aktivita vyžaduje jiný typ rukavic.

Pro silový trénink a vzpírání se hodí rukavice s krátkými prsty a polstrováním na dlaních. Polstrování chrání vaše ruce před mozoly a otlaky, které vznikají při zvedání těžkých vah. Rukavice s krátkými prsty vám zároveň umožní lepší cit pro činku.

Pro crossfit a další aktivity, kde se střídá posilování s cviky s vlastní vahou, jsou ideální rukavice s celoprstovým provedením a tenčím, ale odolným materiálem. Tyto rukavice chrání vaše ruce před odřeninami a zároveň vám poskytují dostatečnou volnost pohybu.

Na kardio aktivity, jako je běh na páse nebo jízda na rotopedu, se rukavice obvykle nenosí. Pokud máte ale problémy s pocením rukou, můžete zvolit tenké rukavice z prodyšného materiálu, které vám pomohou udržet ruce v suchu.

Při výběru rukavic do fitka věnujte pozornost také materiálu. Většina rukavic je vyrobena z kombinace syntetických materiálů, jako je nylon, polyester nebo spandex. Tyto materiály jsou odolné, prodyšné a dobře odvádějí pot. Některé rukavice mohou obsahovat i prvky z kůže, která zvyšuje jejich odolnost.

rukavice do fitka

Nezapomeňte také na správnou velikost. Rukavice by vám měly pohodlně padnout, neměly by vás škrtit ani by v nich neměl být příliš velký prostor. Před nákupem si proto rukavice vždy vyzkoušejte a ujistěte se, že vám sedí.

Materiály a jejich vlastnosti

Při výběru rukavic do fitka hrají materiály a jejich vlastnosti klíčovou roli v pohodlí, výkonu a ochraně vašich rukou. Mezi nejpoužívanější materiály patří:

  • Kůže: Poskytuje vynikající odolnost, přirozenou přilnavost a prodyšnost. Často se používá na výrobu prémiových rukavic.
  • Syntetická kůže: Cenově dostupnější alternativa ke kůži, která nabízí dobrou odolnost a snadnou údržbu.
  • Mikrovlákno: Měkký a savý materiál, který účinně odvádí pot a vlhkost.
  • Neopren: Pružný a odolný materiál, který se přizpůsobí tvaru vaší ruky a poskytuje oporu.
  • Spandex/Elastan: Pružný materiál, který se přidává do rukavic pro lepší flexibilitu a padnutí.

Při výběru materiálu zvažte typ cvičení, které budete provádět. Pro silový trénink s těžkými váhami jsou vhodné odolné kožené rukavice. Pro kardio trénink a cvičení s lehčími váhami zvolte prodyšné materiály jako mikrovlákno nebo syntetickou kůži. Důležitá je také prodyšnost materiálu, která zabraňuje pocení a vzniku nepříjemného zápachu. V neposlední řadě zkontrolujte polstrování dlaní a protiskluzové prvky, které zvyšují komfort a bezpečnost při cvičení.

Velikost a padnutí rukavic

Při výběru rukavic do fitka je zásadní najít tu správnou velikost. Příliš těsné rukavice budou omezovat pohyb a bránit v efektivním tréninku. Naopak příliš volné rukavice neposkytnou dostatečnou oporu a hrozí tvorba puchýřů. Ideální velikost rukavic do fitka by měla přiléhat k ruce, ale zároveň by neměla tlačit ani omezovat v pohybu. Prsty by měly mít v rukavicích dostatek prostoru a neměly by se dotýkat špiček. Důležitá je také volba materiálu. Rukavice do fitka by měly být prodyšné, aby se v nich ruce nepotily. Zároveň by měly být dostatečně odolné, aby vydržely i náročnější tréninky. Při výběru rukavic do fitka je vhodné vyzkoušet si různé velikosti a materiály, abyste našli ty nejvhodnější pro vaše potřeby.

Údržba a čištění rukavic

Správná údržba a čištění tvých fitness rukavic je zásadní pro jejich životnost a hygienu. Po každém tréninku je nech důkladně vyschnout, aby se v nich nemnožily bakterie a nepříjemný zápach. Ideálně je nech volně uschnout na vzduchu, vyhni se ale přímému slunci nebo topení, které by mohly materiál poškodit. Pro odstranění potu a nečistot je můžeš otřít vlhkým hadříkem s mýdlovou vodou. Nepoužívej agresivní chemikálie ani bělidla, která by mohla narušit strukturu materiálu a snížit jejich funkčnost. Pokud jsou tvé rukavice silně znečištěné, zkontroluj instrukce od výrobce, zda je možné je prát v pračce. Většina rukavic ale praní v pračce nesnese. Pravidelná péče o tvé fitness rukavice ti zaručí jejich dlouhou životnost, maximální hygienu a komfort při každém tréninku.

rukavice do fitka
Vlastnost Rukavice A Rukavice B
Materiál Kůže / Syntetika Neopren
Polstrování dlaně Ano Ne
Odvětrávání Prvky ze síťoviny Perforace
Zapínání Suchý zip Elastický lem

Oblíbené značky a modely

Na trhu existuje nepřeberné množství značek a modelů rukavic do fitka, a proto se může být těžké zorientovat a vybrat ty pravé. Mezi nejoblíbenější a nejlépe hodnocené značky patří například Nike, Adidas, Under Armour, Reebok a Gymshark. Tyto značky si získaly oblibu díky své kvalitě, odolnosti a modernímu designu.

Při výběru rukavic do fitka je důležité zvážit typ tréninku, který budete provozovat. Pro silový trénink s činkami jsou vhodné rukavice s celoplošnou ochranou dlaní a zpevněnými švy. Pro kardio trénink a cvičení na strojích postačí lehčí rukavice s prodyšným materiálem. Oblíbeným modelem pro silový trénink jsou například Nike Ultimate Fitness Gloves s polstrováním dlaní a zpevněnými švy. Pro kardio trénink jsou vhodné Adidas Performance Weightlifting Gloves s prodyšným materiálem a ergonomickým designem.

Kromě výše zmíněných značek existuje mnoho dalších kvalitních výrobců rukavic do fitka. Důležité je vybrat si rukavice, které vám budou dobře sedět, nebudou vás tlačit a budou splňovat vaše individuální potřeby.

Cena a dostupnost rukavic

Cena rukavic do fitka se liší v závislosti na několika faktorech, jako je značka, materiál, typ a přidané funkce. Obecně se dají sehnat už od pár stovek korun, ale za profesionální modely s pokročilými technologiemi si připlatíte i několik tisíc.

rukavice do fitka

Základní rukavice do fitka z umělých materiálů, které ochrání vaše dlaně před odřeninami a mozoly, pořídíte už od 200 Kč. Pokud hledáte rukavice s lepší prodyšností a odvodem potu, připravte si alespoň 500 Kč. Za rukavice z pravé kůže, které vydrží déle a poskytují lepší úchop, zaplatíte od 1000 Kč výše.

Rukavice do fitka s doplňkovými funkcemi, jako jsou například gelové výstelky, zápěstní bandáže nebo dotykové prvky pro ovládání telefonu, se pohybují v cenové relaci od 800 Kč do 2500 Kč.

Dostupnost rukavic do fitka je široká. Zakoupíte je ve specializovaných prodejnách se sportovním vybavením, fitness centrech, ale i v některých hypermarketech a online obchodech.

Před nákupem si promyslete, jak často a na jaké aktivity budete rukavice používat, abyste si vybrali ty nejvhodnější. Nezapomeňte, že investice do kvalitních rukavic se vám vrátí v podobě komfortu a ochrany vašich rukou.

Tipy pro výběr rukavic

Při výběru rukavic do fitka je potřeba zvážit několik faktorů, abyste našli ty pravé pro vaše potřeby. V první řadě si ujasněte, na jaký typ cvičení je budete používat. Pro silový trénink s činkami a na strojích jsou vhodné rukavice s krátkými prsty a zesílenou dlaní, která chrání před odřeninami a mozoly. Pro kardio trénink na běžeckém pásu nebo eliptickém trenažéru zase oceníte prodyšné rukavice bez prstů, které odvádí pot a zabraňují klouzání. Důležitým faktorem je také materiál. Kožené rukavice jsou odolné a poskytují dobrou přilnavost, ale hůře odvádí pot. Syntetické materiály jako nylon nebo polyester jsou prodyšnější a rychleji schnou. Nezapomeňte ani na velikost. Rukavice by měly na ruce dobře sedět, nesmí tlačit ani být příliš volné. Před nákupem si proto rukavice vyzkoušejte a ujistěte se, že vám vyhovují. V neposlední řadě věnujte pozornost i doplňkovým funkcím, jako jsou poutka na prstech pro snadnější sundávání, větrací otvory pro lepší prodyšnost nebo dotykové prvky na prstech pro ovládání telefonu.

Rukavice pro specifické sporty

Rukavice na fitness se staly nepostradatelným doplňkem pro mnoho sportovců, ať už se jedná o zkušené borce, nebo úplné začátečníky. Chrání vaše dlaně před mozoly a odřeninami, které mohou vzniknout při zvedání těžkých vah. Zároveň poskytují pevnější úchop, což je klíčové pro bezpečný a efektivní trénink. Na trhu existuje nepřeberné množství druhů a značek, proto je důležité vybrat si ty správné rukavice, které budou vyhovovat vašim individuálním potřebám.

Při výběru rukavic do fitka je důležité zohlednit typ tréninku, který provozujete. Pro silový trénink s těžkými váhami jsou vhodné rukavice s dlouhými prsty a zesílenou dlaní, které poskytnou maximální ochranu a podporu. Pro crossfit a funkční trénink se hodí rukavice s kratšími prsty, které umožňují větší volnost pohybu. Pro kardio trénink a cvičení na strojích postačí tenké rukavice bez prstů, které zajistí základní ochranu a odvod potu.

rukavice do fitka

Kromě typu tréninku je důležité zohlednit i materiál a velikost rukavic. Rukavice z pravé kůže jsou sice dražší, ale vydrží déle a poskytují lepší prodyšnost. Syntetické materiály jsou levnější a snadněji se udržují. Velikost rukavic by měla být tak akorát, aby vám dobře seděly a neomezovaly v pohybu. Příliš těsné rukavice mohou bránit v prokrvení, zatímco příliš volné rukavice snižují citlivost a pevnost úchopu.

Kdy rukavice nejsou nutné

Existuje několik případů, kdy rukavice do fitka nejsou nezbytně nutné. Pokud se zaměřujete na cviky s vlastní vahou, jako jsou kliky, shyby nebo dipy, rukavice vám nemusí přinést žádnou přidanou hodnotu. Vaše dlaně si přirozeně zvyknou na tření a vytvoří si vlastní ochrannou vrstvu. Stejně tak při běhu na páse nebo jízdě na kole nebudou rukavice hrát zásadní roli. Nicméně, i v těchto případech mohou někteří lidé preferovat rukavice pro větší komfort a jistější úchop.

Důležité je poslouchat své tělo a zvážit vlastní preference. Pokud máte citlivou pokožku nebo se potíte více než obvykle, rukavice vám mohou poskytnout potřebnou ochranu a hygienu. V opačném případě, pokud vám rukavice překážejí nebo se v nich necítíte komfortně, nic vám nebrání cvičit bez nich.

Alternativy k rukavicím

Pokud hledáte alternativu k rukavicím do fitka, máte několik možností. Volba závisí na tom, co od alternativy očekáváte a na jaký typ cvičení se zaměřujete.

Pro ty, kteří chtějí chránit dlaně před mozoly, ale nepotřebují silnou oporu zápěstí, jsou vhodné tréninkové gripy. Tyto gripy se obvykle vyrábějí z kůže nebo odolného syntetického materiálu a chrání pokožku dlaní před odřeninami. Navíc zlepšují úchop, což oceníte zejména při cvičení s činkami nebo na hrazdě.

Další možností jsou posilovací háky. Ty se hodí pro těžké cviky, jako jsou mrtvé tahy nebo shyby. Háky se připevní k zápěstí a umožňují zvedat těžší váhy bez obav z vyklouznutí činky z rukou. Je však důležité si uvědomit, že háky nenahrazují silný úchop a neměly by se používat jako berlička.

Pro cvičení s vlastní vahou, jako jsou kliky nebo angličáky, můžete zvolit speciální tréninkové rukavice bez prstů. Tyto rukavice chrání dlaně a zápěstí, ale zároveň umožňují volnost pohybu prstů.

rukavice do fitka

Ať už zvolíte jakoukoli alternativu, je důležité vybrat si takovou, která vám bude vyhovovat a pomůže vám dosáhnout vašich fitness cílů. Nezapomeňte, že správná technika cvičení je vždy důležitější než používání pomůcek.

Rukavice: Investice do tréninku

Ať už jsi ostřílený lifter, nebo teprve začínáš, kvalitní rukavice do fitka jsou investicí, která se ti vrátí v podobě lepších výsledků a prevence zranění. Dobré rukavice ti poskytnou pevnější úchop, což oceníš zejména u cviků s činkami. Už žádné klouzání činky zpocenýma rukama! Zároveň ti ochrání dlaně před mozoly a odřeninami, které vznikají při pravidelném tréninku. Nezapomeň, že i drobná poranění můžou narušit tvůj tréninkový plán.

Na trhu najdeš nepřeberné množství rukavic, proto je důležité vybrat ty správné. Zaměř se na materiál. Kožené rukavice jsou sice dražší, ale vydrží ti déle a poskytnou ti maximální ochranu. Pro začátek ti ale můžou stačit i rukavice z odolné syntetiky. Důležitá je i velikost. Rukavice by ti měly sedět jako ulité, nesmí tlačit ani být příliš volné. Věnuj pozornost i zapínání. Suchý zip je praktický a snadno se s ním manipuluje. Ať už zvolíš jakýkoliv typ, nezapomeň, že rukavice do fitka jsou jako tvoje druhá kůže. Investuj do kvality a tvoje ruce se ti odmění!

Publikováno: 28. 06. 2024

Kategorie: fitness

Autor: ArnoldCech

Tagy: rukavice do fitka