Histaminová dieta: Recepty pro klidné bříško

Histaminová Dieta Recepty

Čerstvé potraviny

Čerstvé potraviny jsou základem zdravého jídelníčku. Patří sem ovoce, zelenina, maso, ryby a mléčné výrobky. Snažte se konzumovat sezónní a lokální produkty, které jsou plné chuti a živin. Navštěvujte farmářské trhy, kde nakoupíte čerstvé a kvalitní potraviny přímo od lokálních zemědělců. Nezapomínejte na správné skladování čerstvých potravin, aby vydržely co nejdéle. Ovoce a zeleninu skladujte v chladničce, maso a ryby v nejchladnější části lednice. Mléčné výrobky uchovávejte v chladu a temnu. Dodržováním těchto tipů si zajistíte přísun důležitých vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek.

Libové maso

Libové maso je skvělou volbou pro ty, kteří dbají na zdravou stravu. Obsahuje minimum tuku a kalorií, zato je bohaté na bílkoviny, vitamíny skupiny B a důležité minerály, jako je železo a zinek. Mezi libové maso řadíme drůbež bez kůže, králíka, ryby, ale i vepřovou panenku a hovězí svíčkovou.

Příprava libového masa je snadná a existuje nepřeberné množství receptů. Skvěle se hodí na pečení, grilování, dušení i vaření. Pro zachování šťavnatosti je vhodné libové maso marinovat nebo péct zabalené v alobalu.

Bezlepkové obiloviny

Pro jedince s celiakií nebo citlivostí na lepek je nezbytné vyhýbat se lepku. Naštěstí existuje mnoho přirozeně bezlepkových obilovin, které mohou obohatit jídelníček o živiny a pestrost. Mezi ně patří například quinoa, pohanka, amarant, jáhly a rýže. Quinoa je bohatá na bílkoviny a vlákninu, pohanka obsahuje antioxidanty a minerály, amarant je zdrojem železa a hořčíku, jáhly jsou lehce stravitelné a rýže je základem mnoha světových kuchyní. Tyto obiloviny lze použít k přípravě nejrůznějších pokrmů, od polévek a hlavních chodů až po dezerty.

Některé druhy ovoce

Jablka, hrušky a švestky patří mezi nejoblíbenější druhy ovoce v České republice. Jablka jsou skvělým zdrojem vitamínu C a vlákniny, zatímco hrušky jsou bohaté na draslík. Švestky jsou zase známé pro své projímavé účinky. Mezi další oblíbené druhy ovoce patří jahody, maliny, borůvky a rybíz, které jsou plné antioxidantů. V létě si pak rádi pochutnáme na melounu, který je skvělým zdrojem vody, nebo na broskvích a meruňkách, které jsou bohaté na vitamín A.

Vybraná zelenina

Rajčata, okurky a papriky patří mezi nejoblíbenější druhy zeleniny v českých kuchyních. Rajčata, bohatá na lykopen, jsou skvělá syrová i vařená. Okurky, osvěžující a plné vody, se hodí do salátů i na chlebíčky. Papriky, dostupné v různých barvách, dodají pokrmům sladkou chuť a vitamíny. Kromě těchto stálic si cestu na naše talíře nachází i méně tradiční druhy zeleniny, jako je cuketa, lilek nebo dýně.

Zrající sýry

Zrající sýry představují skutečnou lahůdku pro milovníky výrazných chutí. Tyto sýry procházejí delším procesem zrání, během kterého se rozvíjí jejich aroma a textura. Zraje se v kontrolovaných podmínkách, kde se o ně starají zkušení sýraři. Doba zrání se liší podle druhu sýra a může trvat od několika týdnů až po několik let. Během zrání se v sýru mění obsah vody, laktózy a bílkovin, což má vliv na jeho výslednou chuť a konzistenci. Mezi nejoblíbenější zrající sýry patří například Cheddar, Parmazán, Gouda nebo Ementál. Každý z nich má svou specifickou chuť a vůni, která je dána druhem použitého mléka, kultur a délkou zrání.

Uzené maso

Uzené maso je potravina s dlouhou tradicí, která se těší oblibě po celém světě. Proces uzení spočívá v ošetření masa kouřem, čímž se jednak konzervuje a jednak získává specifickou chuť a aroma. Kouř vzniká spalováním dřeva, nejčastěji buku, dubu nebo ovocných stromů. Důležitá je nízká teplota kouře, aby maso nevyschlo, ale pomalu se propeklo a nasáklo kouřovou vůní.

Uzení masa může probíhat za studena (do 30 °C) nebo za tepla (50-80 °C). Studené uzení trvá déle, někdy i několik dní, a maso si zachovává syrový charakter. Teplé uzení je rychlejší a maso je po něm tepelně opracované. Mezi nejoblíbenější uzené maso patří šunka, slanina, klobásy a uzený bůček. Uzené maso je skvělé samotné, ale i jako součást mnoha pokrmů, polévek a salátů.

Alkohol a káva

Kombinace alkoholu a kávy je rozšířená, ale je důležité si uvědomit, že kofein v kávě může maskovat účinky alkoholu. To může vést k tomu, že se budete cítit střízlivější, než ve skutečnosti jste, a můžete tak podcenit množství vypitého alkoholu. Kofein neurychluje odbourávání alkoholu v těle, pouze potlačuje některé jeho účinky, jako je ospalost. Nadměrná konzumace alkoholu i kávy může mít negativní dopady na zdraví, jako je dehydratace, nespavost a úzkost. Je důležité pít alkohol s mírou a dbát na dostatečnou hydrataci, zvláště pokud pijete i kávu.

Citrusové plody

Citrusové plody jsou jako sluníčko schované ve slupce. Pochází z jihovýchodní Asie a do Evropy se dostaly díky Arabům. Dnes si bez nich neumíme představit náš jídelníček. Obsahují vitamín C, antioxidanty a vlákninu. Mezi nejznámější citrusy patří pomeranče, citrony, mandarinky, grapefruity a limetky. Každý druh má svoji specifickou chuť a využití. Pomeranče a mandarinky jsou sladké a konzumují se čerstvé, citrony a limetky se používají do nápojů a dezertů, grapefruity mají nahořklou chuť a jsou vhodné na detoxikaci.

Rajčata a špenát

Rajčata a špenát jsou skvělou kombinací pro zdravé a chutné jídlo. Rajčata jsou bohatá na vitamín C a lykopen, antioxidant, který může pomoci chránit před některými druhy rakoviny. Špenát je zase nabitý vitamíny A a K, kyselinou listovou a železem.

Tuto dvojici můžete využít v mnoha receptech. Připravte si například těstoviny s rajčatovou omáčkou a špenátem, quiche se špenátem a sušenými rajčaty, nebo lehký salát s čerstvými rajčaty, baby špenátem a kozím sýrem.

Publikováno: 08. 06. 2024

Kategorie: dieta

Autor: ArnoldCech

Tagy: histaminová dieta recepty | recepty pro histaminovou dietu