Nemocenská 2023: Co se změnilo a kolik dostanete?

Náhrada Mzdy Za Nemoc

Nemocenská: Kdy máte nárok?

Nárok na nemocenskou, neboli náhradu mzdy za nemoc, nevzniká hned od prvního dne nemoci. První tři dny nemoci vám náleží tzv. náhrada mzdy od zaměstnavatele, a to pouze v případě, že splňujete podmínky stanovené zákoníkem práce. Náhradu mzdy od zaměstnavatele obdržíte pouze v případě, že je vaše pracovní neschopnost delší než 14 dní. Pokud je vaše pracovní neschopnost kratší, náhrada mzdy vám za tyto dny nepřísluší. Od čtvrtého dne nemoci pak můžete mít nárok na nemocenskou od státu, kterou vyplácí příslušná okresní správa sociálního zabezpečení. Pro vznik nároku na nemocenskou je nutné splnit několik podmínek. Musíte být účastni nemocenského pojištění, což znamená, že jste zaměstnaní nebo podnikáte a platíte si pojištění. Dále musíte být uznáni dočasně práce neschopnými vaším ošetřujícím lékařem a pracovní neschopnost musí trvat déle než 3 dny. Výše nemocenské se odvíjí od vašeho průměrného denního výdělku a délky trvání pracovní neschopnosti.

Prvních 14 dní: Náhrada od zaměstnavatele

Během prvních 14 dnů nemoci vám nenáleží nemocenská od státu, ale náhrada mzdy od zaměstnavatele. Náhrada mzdy se počítá z vašeho průměrného výdělku a vyplácí se za běžné pracovní dny, tedy ne za víkendy nebo svátky. Výše náhrady mzdy se liší podle délky vašeho pracovního poměru u daného zaměstnavatele. Pokud u něj pracujete kratší dobu než 10 let, máte nárok na náhradu mzdy ve výši 60 % průměrného redukovaného výdělku. Jestliže u něj pracujete 10 a více let, náleží vám 90 % průměrného redukovaného výdělku. Náhradu mzdy vám zaměstnavatel vyplatí v nejbližším výplatním termínu, na který jste zvyklí. Pokud by vaše nemoc trvala déle než 14 dní, od 15. dne vám začne náležet nemocenská od státu, kterou vyplácí příslušná okresní správa sociálního zabezpečení.

Od 15. dne: Nemocenské dávky od státu

Od 15. dne nemoci již zaměstnavatel neposkytuje náhradu mzdy. Místo toho nastupuje nemocenská dávka od státu, hrazená Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ). Tato dávka se vztahuje na zaměstnance, OSVČ, kteří si platí nemocenské pojištění, a na osoby v ochranné lhůtě. Výše nemocenské se počítá z vašeho průměrného denního výdělku předcházejícího nemoci. Za prvních 14 dní nemoci vám náleží náhrada mzdy od zaměstnavatele, nikoliv nemocenská. Nemocenskou vám ČSSZ vyplácí po dobu trvání pracovní neschopnosti, maximálně však 380 dní. Pro získání nemocenské je nutné doložit neschopenku od lékaře a podat žádost na ČSSZ.

Výše nemocenské: Jak se počítá?

Když onemocníte a máte nárok na nemocenskou, jistě vás zajímá, kolik peněz dostanete. Výše nemocenské se odvíjí od vašeho průměrného denního výdělku a počtu dní, kdy jste nemocní.

Náhrada mzdy za nemoc
Délka nemoci Náhrada mzdy (zaměstnavatel) Náhrada mzdy (stát - nemocenská)
1. - 3. den 0 % 0 %
4. - 14. den 60 % průměrného denního výdělku 0 %
Od 15. dne 0 % 60 % průměrného denního výdělku

Během prvních 14 dní nemoci vám náhradu mzdy vyplácí váš zaměstnavatel. Od 15. dne nemoci pak přebírá platby okresní správa sociálního zabezpečení. Výše nemocenské se počítá z vašeho hrubého příjmu, tedy před zdaněním a odvody. Do příjmu se započítává mzda, plat, odměny, prémie a další příjmy, ze kterých se platí sociální a zdravotní pojištění.

Pro výpočet nemocenské se používá tzv. redukční koeficient. Ten se liší podle délky trvání pracovní neschopnosti. Za prvních 21 dní nemoci činí redukční koeficient 60 %, od 22. dne nemoci pak 66 %. Pro výpočet nemocenské se váš průměrný denní výdělek vynásobí počtem dní pracovní neschopnosti a redukčním koeficientem.

Potřebné dokumenty: Co doložit?

Pro uznání nároku na náhradu mzdy za nemoc a její bezproblémové proplacení je nezbytné doložit zaměstnavateli příslušné dokumenty. V první řadě je to eNeschopenka, tedy elektronická neschopenka, kterou vystavuje lékař a která se automaticky odesílá do systému. Zaměstnavatel k ní má přístup a čerpá z ní informace o dočasné pracovní neschopnosti. Dále je nutné dodat potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti, které slouží jako podklad pro výpočet náhrady mzdy. Toto potvrzení je součástí eNeschopenky a obsahuje důležité informace o datu vzniku a ukončení pracovní neschopnosti, případně o jejím prodloužení. V některých případech může zaměstnavatel požadovat i další dokumenty, například potvrzení o návštěvě lékaře v případě, že zaměstnanec onemocněl v průběhu dovolené.

Délka pobírání: Jak dlouho dostáváte peníze?

Délka pobírání náhrady mzdy za nemoc se liší podle toho, zda jste nemocní kratší, nebo delší dobu. Pokud jste nemocní méně než 30 kalendářních dnů, vyplácí vám náhradu mzdy váš zaměstnavatel. Prvních 14 kalendářních dnů nemoci nedostáváte žádnou náhradu mzdy, tzv. čekací doba. Od 15. do 30. kalendářního dne nemoci vám náleží náhrada mzdy ve výši 60 % vašeho průměrného denního výdělku. Pokud jste nemocní déle než 30 kalendářních dnů, přebírá výplatu nemocenské dávky od 31. kalendářního dne vaše zdravotní pojišťovna. Výše nemocenské dávky se liší podle délky trvání pracovní neschopnosti. V prvních 30 dnech nemoci činí 60 % vašeho průměrného denního výdělku. Od 31. do 60. dne nemoci se nemocenská dávka zvyšuje na 66 % vašeho průměrného denního výdělku. Od 61. dne nemoci činí nemocenská dávka 72 % vašeho průměrného denního výdělku. Maximální délka pobírání nemocenské dávky je 380 dní. Po uplynutí této doby je možné požádat o invalidní důchod. Důležité je vědět, že náhrada mzdy a nemocenská dávka se počítají z hrubé mzdy, tedy před zdaněním a odvody.

Pracovní úraz a nemoc z povolání

V případě pracovního úrazu nebo nemoci z povolání má zaměstnanec nárok na náhradu mzdy. Pracovní úraz je definován jako poškození zdraví, které vzniklo nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a prudkým působením vnější příčiny při výkonu práce. Nemoc z povolání je nemoc uvedená v seznamu nemocí z povolání, pokud byla získána za podmínek tam stanovených. Během prvních 14 kalendářních dnů nemoci vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel. Výše náhrady mzdy během této doby se liší dle kolektivní smlouvy, vnitropodnikové dohody nebo na základě nařízení vlády. Po uplynutí 14 kalendářních dnů nemoci vyplácí náhradu mzdy okresní správa sociálního zabezpečení formou nemocenského. Zaměstnanec musí o úrazu nebo nemoci z povolání informovat zaměstnavatele a dodat mu lékařskou zprávu. Pro získání náhrady mzdy je nutné splnit všechny zákonné podmínky. Více informací o podmínkách a výši náhrady mzdy v případě pracovního úrazu nebo nemoci z povolání lze nalézt na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

Ošetřovné: Péče o nemocného člena rodiny

Pokud pečujete o nemocného člena rodiny a splňujete zákonné podmínky, máte nárok na ošetřovné. Jedná se o dávku nemocenského pojištění, která částečně nahrazuje ušlou mzdu během péče o blízkého. Ošetřovné náleží zaměstnancům, OSVČ i osobám pečujícím o dítě. Nárok na ošetřovné vzniká v případě péče o nemocného člena domácnosti, o dítě mladší 10 let, jehož běžná ošetřující osoba sama onemocněla, nebo v případě uzavření školského zařízení, které dítě navštěvuje. Výše ošetřovného se odvíjí od denního vyměřovacího základu a činí 60 % z něj. Ošetřovné je vypláceno maximálně po dobu 9 kalendářních dnů, respektive 16 kalendářních dnů v případě osamělého zaměstnance, který pečuje o dítě mladší 10 let. Pro získání ošetřovného je nutné doložit potvrzení od lékaře ošetřovaného člena rodiny. Žádost o ošetřovné se podává u příslušné okresní správy sociálního zabezpečení.

Nemoc si nevybírá, ale informace o náhradě mzdy by měla být dostupná každému, aby se v těžké chvíli nemusel trápit i s financemi.

Radomír Novotný

Kontroly během pracovní neschopnosti

Během pracovní neschopnosti, kdy pobíráte náhradu mzdy, je důležité dodržovat stanovená pravidla. Zaměstnavatel má právo kontrolovat vaše dodržování režimu stanoveného lékařem. Tyto kontroly slouží k ověření, zda je pracovní neschopnost oprávněná a zda ji nezneužíváte. Kontroly probíhají na základě podnětu od zaměstnavatele, ale i namátkově ze strany České správy sociálního zabezpečení. Zaměstnavatel i ČSSZ mají k dispozici kontrolní lékařskou službu, která provádí ověřování dodržování léčebného režimu. Během kontroly je nutné předložit doklad o pracovní neschopnosti a prokázat svou totožnost. V případě, že nebudete zastiženi na adrese uvedené na neschopence, nebo odmítnete-li se kontrole podrobit, může vám být náhrada mzdy krácena, a to až o 100 %. Informace o průběhu a výsledku kontroly jsou následně předány vašemu zaměstnavateli. Je proto v zájmu všech zúčastněných dodržovat stanovený režim a předcházet tak případným komplikacím.

Časté dotazy: Odpovědi na vaše otázky

Kdy mám nárok na náhradu mzdy? Náhradu mzdy dostanete, pokud jste nemocní a máte pracovní neschopnost potvrzenou lékařem. Prvních 14 dní nemoci vám platí náhradu mzdy váš zaměstnavatel.

Kolik dostanu během nemoci? Výše náhrady mzdy se liší podle délky trvání vaší pracovní neschopnosti. Za prvních 14 dní vám náleží 60 % vašeho průměrného denního výdělku. Od 15. dne nemoci vyplácí peníze za pracovní neschopnost (tzv. nemocenskou) stát, a to ve výši 60 % vašeho denního vyměřovacího základu.

Jak dlouho mi bude náhrada mzdy/nemocenská vyplácena? Zaměstnavatel vám platí náhradu mzdy prvních 14 dní vaší nemoci. Nemocenskou vám pak stát vyplácí maximálně 380 dní.

Musím něco hlásit svému zaměstnavateli? Ano, o vzniku pracovní neschopnosti musíte neprodleně informovat svého zaměstnavatele a dodat mu neschopenku.

Kde najdu více informací? Podrobnější informace o nemocenské a náhradě mzdy najdete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

Užitečné odkazy: Kam se obrátit pro pomoc?

Pro bližší informace o nemocenské a náhradě mzdy během pracovní neschopnosti se můžete obrátit na tyto instituce:

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ): ČSSZ je klíčovou institucí, která se zabývá nemocenským pojištěním a vyplácením nemocenských dávek. Na jejich webových stránkách naleznete podrobné informace o podmínkách nároku na nemocenskou, výši nemocenské dávky a postupu při žádosti o dávku. Můžete se také obrátit na jejich informační linku nebo navštívit pobočku ČSSZ ve vašem okolí.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV): Na stránkách MPSV najdete legislativní normy týkající se nemocenského pojištění a náhrady mzdy během nemoci.

Vaše zdravotní pojišťovna: Informace o vašich právech a povinnostech v souvislosti s nemocenským pojištěním vám poskytne i vaše zdravotní pojišťovna.

Obvodní lékař: Nezapomeňte, že vypisuje neschopenku a poskytne vám první informace o tom, jak postupovat v případě pracovní neschopnosti.

Publikováno: 24. 11. 2024

Kategorie: práce